«Складання власних загадок за зразком відомої загадки »

Мета: вправляти учнів в умінні складати загадки про об*єкти картини,

використовуючи відомі моделі, навчити дітей дивуватися побаченому, відчувати навколишній світ, вчиш шукати відповіді на запитання нестандартних ситуацій;

розвивати творчу уяву, фантазію, кмітливість, образне мислення та мовлення молодших школярів;

виховувати доброзичливість, бажання берегти навколишнє середовище.

Обладнання: картина Золана, опорні схеми, таблиці, роздатковий матеріал для груп.

Хід уроку

I. Організація класу

Всі мерщій сідайте, діти!

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно підіймати.

Починаємо урок.

Будем гарно працювати,

Будемо багато знати.

II. Актуалізація опорних знань

- Діти, давайте пригадаємо, хто є автором картини над якою ми з вами працюємо?(Дональд Золан)

- Що нам відомо про цього художника?

- Яка пора року зображена на картині?

III. Повідомлення теми і мети уроку

- Сьогодні на уроці ми навчимося з вами за допомогою картини складами порівняння, загадки і метафори. Це нам необхідно для того,щоб ваше мовлення ставало правильним і багатим.

Будемо працювати за таким планом:

1. Складання порівнянь

2. Складання загадок

3. Складання метафор

IV. Робота за картиною

1. Складання порівнянь

Діти, зараз ми з вами навчимося складати порівняння за такою схемою.

(Об*єкт 1 - Ознака = Ознака - Об*єкт 2)

Наприклад: Каченя жовте також жовте сонечко.

Каченя жовте як сонечко.

Хто може скласти інше порівняння про каченя?

Тепер кожна група складає своє порівняння.(річка, ліс, трава, дівчинка)

2. Складання загадок

Переходимо до наступного пункту нашого уроку - складання загадок. Будемо складати асоціативні загадки, загадки за ознаками та за діями.

Давайте згадаємо, що таке загадка?(це короткі твори, в основі яких лежить дотепне метафоричне запитання, що передбачає відповідь на нього. Щоб знайти відповідь-відгадку, потрібно вміти зіставляти життєві явища на основі їх спорідненості чи подібності за ознаками)

Хто складає загадки?(народ або письменники)

А ви любите відгадувати загадки?

Тож давайте уявимо себе письменниками, хоч і маленькими, і перейдемо до роботи.

Діти, давайте ще раз уважно розглянемо картину.

v Кого ви бачите на картині?

v Які дії вони виконують?

v Яка пора року зображена на картині?

v Які кольори переважають? '

v Скільки каченяток зображено?

v Які вони за розміром?

v Що можемо сказати про дівчинку? Яка вона?

а) Складання асоціативних загадок

Ми розглянули картину, тож давайте спробуємо скласти асоціативну загадку. Для цього нам необхідно:

1. Обрати об*єкти

2. Заповнити ліву частину таблиці: 3-4 порівняння

3. Заповнити праву чистішу таблиці

4. Установити слова-зв*язки «як», «але не»

5. Прочитати загадку

(показ зразка) + робота в групах

б. Складання загадок за ознаками

Гра «Аукціон»

Правила: назва ти предмет, придумати до нього ознаки, не повторюватися. Алгоритм складання загадок за ознаками

1. Обрати об*єкт

2. Заповнити частину таблиці

3. Заповнити праву частину таблиці

4. Встановити слова-зв*язки «але не», «як»

5. Прочитати загадку

Показ зразка + робота в парах

в. Складання загадок за діями

Гра «Хто? Що робить?»(Вчитель називає об*скт. літи дію цього предмета)

Вітер, річка, птахи, дощ, жабка, риба, ліс. трава ...)

Алгоритм складання загадок за діями

1. Обрати об*єкт

2. Придумати, які дії він виконує

3. Придумати, які ще об*єкти виконують ці ж дії

4. Вставити слова-зв*язки «як», «але не».

5. Прочитати загадку

Показ зразка + робота в групах

Діти, ось ми і навчилися складати загадки різних типів.

Давайте повторимо, які загадки ми складали?

Чи сподобалось вам бути в ролі юних письменників?

3. Складання метафор. .

Переходимо до останнього пункту нашого уроку - складання метафор.

А що таке метафора?(це перенесення властивостей одного предмета на інший на основі ознаки спільної для обох)

(розгляд схеми складання метафори)

Наприклад.:

Листя -кружляє - сніжинка

Ліс

(робота груп)

V. Підсумок уроку

-Над чим ми працювали сьогодні на уроці?

- Загадки яких тинів навчилися складати?

- Над картиною якого художника працювали?

- Дякую за роботу!

Кiлькiсть переглядiв: 99

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.