Гра «Розумники»

— Здогадайтеся, якого слова бракує у римованому рядку?

Сійся жито і пшениця,—

Буде дітям — ... (паляниця).

Для веселої малечі

Бублик вигляне із... (печі).

А рум’яний... (колобок)

Скочить прямо на зубок.

Виросте всього доволі

На широкім житнім... (полі).

Запеклося сонце в хлібі,

Хто зростив його — ... (спасибі).

Гра «Переплутанка»

Читання анаграм

МОВОЧДЮЙКА

(Дюймовочка)

РАТІНОБУ

(Буратіно)

ГЛІМАУ

(Мауглі)

КОНИКБОГОР

(Горбоконик)

КАВИРУЧКА

(Рукавичка)

— Яким одним словом можна узагальнити всі ці слова? (Казки)

— Які казки ви ще знаєте?

— Які бувають казки? (Народні, авторські, різних народів...)

— Казка — це вигадана історія зі щасливим кінцем і обов’язковою перемогою добра над злом. Найчастіше в казках присутні чари і різні неймовірні у звичайному житті пригоди. Недоступне стає доступним, нереальне реальним.

Казка — це світ чарівний та незвичайний,

Казка — це диво, сповнене краси.

Поринуть у казку — це ж бо так цікаво,

Це справді свято, радість для душі.

Саме тому казки люблять і діти, і дорослі. У кожного народу є свої казки з їх особливостями — національними героями, побутом. Це один з основних жанрів фольклору. У кожній казці є головні герої, за пригодами яких ми спостерігаємо.

— Сьогодні ми прочитаємо казку братів Грімм «Шипшинка».

Сприймання й усвідомлення нового матеріалу

— Якоб (1785–1863) та Вільгельм (1786–1859) Грімм народилися у графстві Ханау землі Гессен у родині небагатого юриста. У сім’ї було п’ятеро синів та маленька донька. Якоб та Вільгельм — старші. У 1801 р. велика дружня родина перебирається до Штайнау, на батьківщину батька. Вони оселяютьсяв старому будинкові, де, за переказами, темними глухими ночами вешталисяпривиди. Це дуже захопило уяву братів-фантазерів! А ще вони любили бігатидо міської брами, біля якої з-під землі било два джерельця і куди, як говорили дорослі, лелеки приносили дітей; подобалося їм гуляти в міському саду, який називали «бджолиним раєм». Але всі казки дитинства скінчилися, коли одинадцятирічний Якоб зробив у сімейній Біблії запис про смерть батька. В Європі в цей час розгоралося полум’я наполеонівських війн, які не обминули й Німеччину. Сім’я Гріммів переживала велику скруту. Їм так потрібна була на той час якась казкова фея, котра змогла б відвести біду від сім’ї. І такою доброю феєю для братів Грімм на довгі роки стала сестра їхньої матері. Саме вона допомогла дати дітям освіту. У 1801–1807 роках з’явилися перші статті Якоба та Вільгельма Грімм, а в 1811 році й перші книжки. Іноді вони підписувалися іменем одного з братів. Але якщо роботу неможливо було розділити, вони просто ставили під твором слова «Брати Грімм», «зібрано братами Грімм» — так написали вони на найвідомішій своїй книжці «Дитячі й сімейні казки», перший том якої став подарунком до Різдва 1812 р. Все життя брати були нерозлучні. «Ми з тобою ніколи не розлучимося!», «Ми так звикли до нашої співдружності, що розлука для мене схожа на смерть». Це рядки з листів Вільгельма та Якоба один одному. Тільки дружба допомогла їм пережити вигнання з Геттінгенського університету, яке сталося через те, що брати підтримували ідеї свободи та конституції. Праця допомогла вижити. Брати стали членами різних наукових товариств, національних академій. Вони підготували багато важливих наукових робіт, які актуальні й донині. Брати були зовсім не схожими один на одного — серйозний, завжди задумливий Якоб і м’який, романтичний Вільгельм (у студентські роки їх називали «Старий» і «Малюк»). Їх розлучила смерть: хворобливий Вільгельм помер раніше. Та поховані вони разом на Берлінському цвинтарі. На скромних надгробках викарбувані лише їхні імена, без усяких титулів. А найкращою пам’яттю про них стало те, що вже кілька століть діти всього світу залюбки читають записані ними казки. «Пані Метелиця», «Горщик каші», «Заєць і їжак», «Бременські музиканти», «Дурний Ганс», «Золотий гусак», «Король Дроздоборід», «Снігуронька», «Попелюшка» — чудові, чарівні, прекрасні твори.

Не тямився з радощів — дуже зрадів.

Бенкет — урочистий багатий обід чи вечеря.

Не до снаги — не під силу.

Челядь — слуги.

Гончак — гончий пес.

Аналіз змісту прочитаного.

— Хто зняв чари з королівни?

— Прочитайте кінцівку казки.

— Скільки разів діяли чари в казці?

— Без яких дійових осіб не було б казки?

— Яке речення свідчить, скільки тривала описана подія?