— Кожна пора року для нас особлива, бо кожній притаманні свої звичаї, обряди. Весна — пора пробудження, пора надій. Наші пращури зустрічали Новий рік 13 березня. Про звичаї, пов’язані з весною, ми дізнаємося зі статті Василя Скуратівського.

Перший весняний місяць має кілька назв.

У березні починає рухатися сік — тож і кажуть: «місяць-соковик». «Березоль», бо на березах розпускаються бруньки. «Сухий» — де-не-де підсихає ґрунт. «Різнопогодник», бо березень примхливий: то дощ, то сніг, то мороз.

Прикмети

- Якщо граки прилетіли прямо на гнізда — буде гарна весна.

- Довгі бруньки на деревах — спізниться літо.

- Гуси з вирію високо летять — води буде багато, а низько — мало.

- Побачив шпака — знай: весна біля порога.

- Хмари пливуть високо — буде гарна погода; коли ж надвечір ущільнюєтьсяй сильнішає вітер — на потепління.

-Перший грім при північному вітрі — бути холодній весні, східному —сухій, західному — мокрій.

- З берези багато соку — літо буде дощовим.

- Довгі бурульки — на довгу весну.

- Проліски й підсніжники розкривають пелюстки — на гарну погоду, закривають — на негоду.

- Черемха зацвітає перед останніми весняними приморозками.

- Коли дуб раніше від ясена розпустився — на сухе літо.

Прислів’я

- У березні сім погод надворі: сіє, віє, крутить, мутить, рве, зверху ллє, знизу мете.

- Сухий березень, теплий квітень, мокрий травень — буде хліба врожай.

- Березень у зими кожух купив, а на третій день продав.

- Березень березовим віником зиму вітає.

2. Опрацювання вірша Тамари Коломієць «Березень»

Читання стовпчиків слів у парах

Алеї низькі сукні

з розбігу вітрила послать

всюдихід усміхнулася забриніли

припливла не забризкаєш недогляд

— Коли і як припливла весна?

— Як зустрів її прихід березень?

— У яких рядках весна і березень змальовані, як живі істоти?

— Як ви зрозуміли виділені речення?

— З яким почуттям та інтонацією слід прочитати слова березня?

Гра «Добери риму».

Кригу — розбігу; весла — весна; до неї — алеї; не зміг — до ніг; сніги — луги; не свари — бери; всюдихід — чобіт; схочеш — замочеш; весна — човна; беріз — сліз.

— Народився Василь Тимофійович Скуратівський 25 жовтня 1939 р. На хуторі Великий Ліс Коростенського району на Житомирщині. Тут минулойого дитинство, яке припало на роки війни та повоєнний час, коли підліткамдоводилося заміняти батьків, старших братів та сестер, які не повернулисяз фронту. «Моє дитинство і підліткові роки припали на добу ще не до кінцявтрачених традицій. З огляду на це, маю завдячувати власній долі, оскільки,вивчаючи й описуючи народознавче розмаїття свого народу, мені легше “оперувати” джерелознавчим матеріалом, адже я був не тільки свідком, а й брав участь у тих дійствах».Уперше В. Т. Скуратівський заявив про себе як письменник у 1987 р. книгою «Берегиня». Вона одразу ж набула широкої популярності, тому що її поява збігалася з часом духовного відродження України, палким бажанням людей знати свою минувщину та вивчати духовне життя пращурів. Багатогранність інтересів ученого була дивовижною — це історія, етнографія, народознавство, фольклористика, літературознавство, мистецтвознавство, державознавство, превентивна діяльність тощо. В. Т. Скуратівський — лауреат багатьох премій: ім. М. Островського, «Золоте перо», «За сприяння українській культурі» (Клівленд, США), фундації Антоновичів (Нью-Йорк).

2. Опрацювання статті Василя Скуратівського «Благослови, мати, веснузустрічати»

Довідкове бюро

Тужавіти — тут: тверднути.

Символічний птах — образ птаха.

Пращури — далекі предки.

Читання стовпчиків слів у парах

Левади дітлахи ненька

Шеренгу переважно смаковите

Околиця ретельністю відзначали

Заквітчана весняночка тримаючи

— Доберіть синоніми до слова округа (околиця); мама (ненька). Назвітьспільнокореневе слово до слова смачне, весняночка, заквітчана.

4) Аналіз змісту тексту з елементами вибіркового читання.

— З якими проханнями зверталися діти до своїх матерів?

— Що робили матері і бабусі?

— Яким було печиво?

— Що робили дівчатка і хлопчики, тримаючи в руках символічного птаха?

— Що вони виспівували?

— Коли справляли веснянки і гаївки?

— Як готувались у кожному селі до свята?

— Які забавні сценки виконували дівчатка?

— Чим закінчувалися веснянки та гаївки?

— Знайдіть у тексті і прочитайте!

Робота над прислів’ям.

— Про весняні місяці народ нам склав багато прислів’їв, прикмет.

- Побачиш шпака — знай: весна біля порога.

- З берези тече багато соку — літо буде дощовим.