Тема 44-45: Дон Кіхот і Санчо Панса – образи, у яких утілено високу мрію і прагматизм. Вічні образи.

Доброго дня. Ми з вами продовжуємо вивчати Мігеля де Сервантеса і його роман «Дон Кіхот». Вдома ви мали прочитати деякі розділи, які представлені у ваших книжках на ст. 241-272.

Прочитавши роман ви починаєте виконувати завдання.

Робота із словником літературознавчих термінів (записуємо визначення в зошит)

Пародія (гр. parodia – «пісня навиворіт, переробка на смішний лад») – один із жанрів художньої культури, власне сатиричний чи гумористичний твір, в якому імітується творча манера письменника задля осміяння її як невідповідної новим мистецьким заходам.

Лицарський роман – один із основних жанрів середньовічної куртуазної (лицарської) літератури. Виник у період розквіту лицарства у Франції в середині XII ст. Основна мотиви – безмежна сміливість, благородство. На передньому плані – герой-лицар, який здійснює подвиги заради власної слави і возвеличення дами серця. В Іспанії лицарський роман набув поширення значно пізніше, в епоху Відродження, збагатившись її ідеями.

Прагматизм – це точка зору, яка націлена на розгляд практичних наслідків і реальних ефектів від тих чи інших дій. Іншими словами, можна сказати, що прагматизм – це певний світогляд, суть якого полягає в тому, щоб оцінювати речі, ідеї або вчинки тільки з точки зору їх практичності і доцільності. (можна не записувати дане визначення, це для вашого розуміння).

Вічні образи- образи літературних і міфологічних героїв, які переросли свою епоху і набули загальнолюдського значення, ми їх сприймаємо як символів певних рис характеру, зовнішності та поведінки, внаслідок чого отримали особливу естетичну цінність.

Коротке повідомлення для учнів:

«Дон Кіхот» Сервантеса - це книга про високі поривання духу, людські змагання і здобутки. Іспанський письменник надав величезного узагальнення образові Дон Кіхота і наповнив його загальнолюдським змістом. Певні риси, притаманні герою, виявляються у вчинках багатьох людей, чию поведінку стати називати «донкіхотською».

Донкіхотство - це небажання пристосовуватися до прози життя, прагнення перетворювати навколишній світ, стійке слідування своїй мрії.

Донкіхотами називають наївних мрійників, які безкорисливо, але й безплідно намагаються робити людям добро заради нездійсненних ідеалів. І хоча ці люди не завжди можуть змінити навколишній світ, не здатні тверезо оцінити реальне життя, та все ж повагу й захоплення викликають їх непохитність та відданість мрії. Донкіхоти завжди вступають у конфлікт між благородними намірами, високою ідеєю і неспроможністю досягти мети в реальних умовах, за наявних історичних обставин.

Для донкіхотів важливий не успіх, а вірність собі, своїм ідеалам і високим поняттям честі. У найскладніших ситуаціях вони не падають духом.

В іспанській мові поняття «донкіхотство» виникло раніше, ніж в інших; воно означає «невиправного ідеаліста».

Перед читачами різних епох Дон Кіхот постає по-різному. Образ лицаря з Ламанчі уже не сприймається як безумний гідальго, який, начитавшись лицарських романів, дивує земляків своїми непередбачуваними вчинками, а сприймається як образ, що символізує нескореність людського духу, високе служіння правді, добру та готовність до самопожертви заради благородних ідеалів.

На комічну спрямованість Лицаря Сумного Образу в минуле вже давно не звертають уваги, а предметом зацікавлення стають такі риси Дон Кіхота, як боротьба за справедливість, непримиренність з реальним світом, непохитність та відданість мрії. З легкої руки Сервантеса лицар з Ламанчі дав своє ім’‎я безумству хоробрих у всіх кінцях світу.

ДЗ: заповнити таблицю – 17.03.

виконати тести - 19.03.

число__ березня

Домашня робота

1. Переписуємо та заповнюємо таблицю в зошиті.

19 березня

Домашня робота

Тестування. (письмово в зошиті)

1.Задум роману «Дон Кіхот» у Сервантеса з’явився:

а)під час роботи збирачем податків;

б)у в’язниці, де він відбував покарання за казнокрадство;

в)під час служби в Італії.

2.Найбільше Дон Кіхот полюбляв:

а) поезію вагантів; б) історичні хроніки; в) лицарські романи.

3. Санчо Панса мріяв стати:

А) Папою Римським; б) таким же мандрівним рицарем, як Дон Кіхот; в)губернатором будь-якого острова.

4.Дон Кіхот мріяв стати рицарем, тому що хотів:

а) битися на турнірах; б) укрити своє ім’я славою; в) допомагати скривдженим і бідним.

5.Крилатий вислів «битва з вітряками» означає :

а) крах усіх надій і сподівань людини; б) битва, яку людина програє, але проявляє сміливість і хитрість; в) даремну з самого початку, приречену на невдачу боротьбу.

6.Санчо Панса дав ім’я Дон Кіхоту:

а) мандрівний рицар; б) Рицар Сумного Образу; в) Рицар левів.

Кiлькiсть переглядiв: 73

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.