Тема уроку: Музика у нашому житті.

Мета: Створити умови для розвитку самостійної, творчо мислячої особистості;

активізувати мовленнєву діяльність;

Формувати вміння працювати в команді, допомагати один одному.

Корегувати вимову,збагачувати словник

Задачі:

Освітні: організувати діяльність учнів з повторення і активізації лексичного матеріалу теми; удосконалювати вміння і навички говоріння, аудіювання, читання та письма. Навчати презентувати свою роботу.

Розвиваючі: розвивати логічне мислення, активність, увагу, пам'ять; сприяти формуванню комунікативних навичок і умінь, пізнавального інтересу до даної теми; розвивати вміння розуміти зміст іншомовного тексту, виділяти необхідну інформацію.

Виховна: сприяти вихованню шанобливого, толерантного ставлення до іншої культури; виховувати позитивне ставлення до вивчення англійської мови.

Корекційна: збагачувати словник, коригувати вимову

“Music is the universal language of the world” (H.Longfellow)

I. Організаційний момент

Підготовка до сприйняття іншомовного мовлення

Greeting 1. Вітання. T.: Good morning, children! T: I thing you are ready for our lesson and have a good mood. Our lesson is dedicated to music. It is impossible to live without it, it follows us everywhere, it is in our hearts, feelings and souls.

Aim 2. Повідомлення теми та мети уроку. T: Today we are going to revise everything we have learnt about music , styles of music , music tastes , practice our listening, reading , speaking. So our today’s topic is “Music in our life “

Warmingup 3.Уведення в іншомовну атмосферу. Look at the blackboard, please, and read the motto of our lesson: “Life without music would be a mistake”. Do you agree with this wonderful quotation?

ІІ. Основна частина уроку

Checkup

Vocabulary

What music styles do you know? What instruments have we learnt? Look at the pictures and name the instruments

Training Vocabulary

Put the words in the box into the correct columns. Then add more words of your own to each column.

rock and roll, musician, punk, pop, bass guitar, piano, saxophone, lead guitar, heavy metal, songwriter, drums, blues, singer, pop star, guitarist, rock, producer
Instruments _____________ _____________ People _____________ _____________ Types of music _____________ _____________

You can see the words. You should find the odd word and explain your choice.

1. drums, keyboard, album, guitar (album – not an instrument)

2. reggae, classical, blues, solo (solo – not a style of music)

3. popular, success, modern, folk ( success – not adjective)

4. Bob Marley, Rudyard Kipling, Michael Jackson, Nicollo Paganini (R. Kipling – not a musician)

Guess the words which are missed in the sentences

• 1. … is often played by a big orchestra in a concert hall.

• 2. … comes originally from black American musicians.

• 3. … is popular for dancing in discos.

• 4. … is usually played by young people with brightly coloured hair.

Project works. Speaking

T: As far as you know music may be different. I see you like music and now it’s time to listen to your projects.

Представлення проектів «Стилі музики»

Relaxation break Фізкультхвилинка

Make a poem

Look at exercise and try to write your own rap and read it.

My rap

____________ is my name
____________ is my game
____________ is my land
And ________ is my favourite band

Reading. Поданнятекстудлячитання

a) Read the text.

b) Write down the reasons why is music is an essential part of our life.

Music

People cannot live without music. They listen to music, dance to music or learn to play musical instruments. There is music everywhere: at home, in a concert hall, in the park, at the seaside, in the forest and even in the street.

Music is not only a combination of pleasant sounds. It is an art which reflects life. Music reflects people's ideas and emotions.

Music in the lives of different people is different: some compose music, others play music, and others only listen to it. A lot of people who cannot play any musical instrument love to listen to music either at home or at a concert. Different people like different kinds of music. You may prefer pop or rock music, country or folk music, classical music or jazz, but you certainly cannot think of a day without music.

Music is part of our lives.

3)Post-Reading Activity. Етап перевірки розуміння тексту. Учні самостійно виписують з тексту аргументи що доводять важливість музики у житті людини ,а потім по черзі зачитують їх. Учитель стежить за правильністю вимови слів

III. The concluding part of the lesson.

1. Summing up

2. Home task . Write the composition about the role of music in your life.

Кiлькiсть переглядiв: 65

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.