Тема : Місце, де я живу

The place where I live

Мета

практична: 1) активізувати нові лексичні одиниці з теми «Місце, де я живу»;

2) допомогти отримати інформацію про свою вулицю і село англійською мовою;

3) повторення навичок використання граматичної структури there is / there are (стверджувальна, заперечна та питальна форми);

освітня: 1) розширити знання учнів про лінгвістичну структуру англійської мови;

2) вчити учнів мовленнєвої взаємодії в малих групах;

розвиваюча: 1) розвивати навички говоріння, письма, аудіювання та читання;

2) розвивати мовну здогадку, логічне мислення, увагу довгострокову пам’ять.

виховна: виховувати в учнів почуття гордості за своє рідне село та інтерес до вивчення англійської мови, до визначних місць нашої країни.

Хід уроку:

І. Організаційна частина уроку

1. Привітання й повідомлення теми і мети уроку

(Greeting and Aim)

T: Good morning, children!

2.Введення в іншомовну атмосферу

(Warming up)

1. Фонетична зарядка

T: And now let’s revise the sound [b]”. Remind ourselves how we should pronounce this sound.

Firstly we should close our lips and then try to open them quickly and at the same time try to pronounce [b]. And now let’s repeat the rhyme after me all together.

Betty Botter bought some butter

But she said my butter’s bitter

2. Лексична зарядка

T: Find words which are characterized as the buildings

school milk cinema factory money doctor

bank shop film worker pupils hospital

P: School, cinema, factory, bank, shop, hospital.

ІІ. Основна частина уроку

1. Повідомлення теми та мети уроку

T: The topic of today’s lesson is “The place where I live”. So today we are going to speak about the famous buildings which are situated in your streets. Also, we are going to develop your skills in reading, writing and speaking. Besides, today we should remind ourselves about the usage of the grammar construction there is / there are.

2. Подання лексичного матеріалу

Ex. 1, p. 140.

T: And now look at the words in the box on page 140. Let’s repeat each word after me and if we find the new ones, we’ll write them down into your vocabularies. And now use these words to make up sentences like in the example.

Учні усно складають речення відповідно до завдання вправи.

Ex. 2, p. 140.

T: The task for the next exercise is to make up sentences like in the examples. So look at the picture and write down these sentences.

Ex. 3, p. 141

T: And now make your dialogues with your partner about the place where you live orally.

3. Подання граматичного матеріалу

Конструкція «there is / there are» широко вживається в англійській мові для повідомлення про наявність в даному місці будь - якої особи або предмета. Даний вираз перераховує те, що (або хто) є в якомусь місці. Так би мовити "опис майна" або наявність живих істот. Слово «there» є тут "фіктивним" підметом, переводити його на українську не треба; чому саме воно прижилося на цьому місці - не так уже й важливо, тому його треба просто вивчити і звикнути.

Наприклад:

There is a pen in the bag. - У сумці (є, є, знаходиться) ручка.

There are children in the room. - В кімнаті є (перебувають) діти.

Зверніть увагу!

При повідомленні про наявність відомої вам особи або предмета в певному місці, потрібно сказати:

The pen is in the bag.- Ручка в сумці.

The children are in the room.- Діти в кімнаті.

Негативні речення:

There are desks in the classroom. - There aren't desks in the classroom.

Питальні речення:

Is there a desk in the classroom? - Yes, there is - No, there isn't.

Are there desks in the classroom? - Yes, there are або - No, there aren't.

Виконання вправи 4 сторінка 142.

Закріплення знань

Pre-reading activities

Is Tysiv a beautiful village?

Is it big or small?

Are there any places of interest?

What are they?

And now let’s read about our village. I’ll give you the text.

Reading activity

Tysiv is a beautiful village. It is situated in Bolekhiv council city, Ivano-Frankivsk region. The population is about 3 350. The territory is about 7 285 km2.

In the streets of Tysiv you can see many high and wonderful buildings, a few of shops in even each part of the village. Also, there is a school, 3 churches, a club, a public house and the famous monument to Solomia Khrushelnytska. There are a lot of streets in our village. The main street of Tysiv is Mykhailo Hrushevsky Street. In the streets you can see many cars, and many trees and flowers are in the gardens.

My village is wonderful and special.

Post-reading activity

Where is Tysiv situated?

What is the territory of our village?

Are there any interesting places?

What is the name of the main street?

T. And now I propose you to sum up our lesson with the help of your today’s knowledge you’ve got during the lesson and coloured pencils. I’ll give you a sheet of paper, a piece of map and your task is to draw the plan our village in the nearest future with the help of your new words. What building would you like to see in our future?

ІІІ. Заключна частина уроку

1. Домашнє завдання

You home task for the next time will be

1 – 6 learn new words;

7 – 9 Ex. 5, p. 141 (in writing);

10 – 12 Ex. 7, p. 142 (orally).

T: Thank you very much for today’s lesson. I’m very glad to spend this time with you. Good bye! Have a nice day.

Кiлькiсть переглядiв: 56

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.