Вишивала мама синіми нитками —

Зацвіли волошки буйно між житами.

Узяла матуся червоненьку нитку —

Запалали маки у пшениці влітку.

Оберіг-сорочку вишила для сина.

Візерунком стали символом Вкраїни:

І верба, й калина, й сонях біля хати.

Щастя для дитини вишивала мати.

Л. Вознюк

— Що таке вишивка?

Українська вишивка — один із видів народного декоративного мистецтва українців; орнаментальне або сюжетне зображення на тканині, шкірі, виконане різними ручними або машинними швами.

— З давніх-давен жінки оформляли вбрання і речі домашнього вжитку вишивкою та мережкою. Нею підрублювали серветки, скатертини, доріжки, подоли сорочок. Існує кілька видів мережки — прості прутики і досить складні, що утворюють вишукані узори.

Нині мережка знову ввійшла у моду, нею прикрашають блузи, спідниці,

сукні.

Мережки, види та техніка їхнього виконання — це декоративні шви. Вони

можуть бути головною частиною узору або відмежовуючою лінією. Орнаменти,

доповнені мережками, відрізняються тонкістю і витонченістю. Усі мережки

починають з вишивання качалочки.

Мережки прості у виконанні, ажурні, надають неповторності та своєрідності одягу. Особливо привабливі ажурні узори на жіночих блузах, білизні та дитячому одязі. Використовують вишивку як самостійне оздоблення, так

і у поєднанні з іншими вишивальними техніками.

Виконують мережки по доріжці, що утворюється шляхом висмикування ниток основи. Саме тому для виконання мережок потрібно добирати тканину полотняного переплетення. Традиційно використовували лляне полотно, але можна навчатися й на канві — тканині для вишивання хрестиком.

Для розрізання ниток усередині тканини та їх висмикування, для розрідження її структури використовують ножиці з гострими кінчиками (можна манікюрні), швацький кілочок чи інші пристосування.

Ажурні узори мережок виконують нитками переважно в тон тканині. За наявності певного досвіду узори на ажурному фоні можна виконувати кольоровими нитками. Традиційно народні вишивальниці використовували нитки, висмикнуті з тканини; але можна брати і швейні нитки № 40–50 для канви чи грубої лляної тканини.

Мережка — це своєрідна прозора ажурна вишивка, що виконується тільки на тканинах полотняного переплетення, оскільки для виконання мережки необхідно витягти певну кількість горизонтальних ниток, а вертикальні зібрати голкою в пучки й обметати нитками, окреслюючи певні орнаментальні мотиви: «стовпчики», «прутики», «павучки», «віконце» тощо.

Тим, хто бажає засвоїти прийоми вишивки, потрібно набратися терпіння і випробувати свої сили у виконанні різних видів мережок.

1. Розгляньте уважно клаптик тканини. Що ви помітили?

2. Нитки в ньому переплітаються, чергуючись через одну. Таке переплетіння ниток трапляється і в інших тканинах. Воно називається полотняним. Нитки, які розташовані вздовж краю тканини, називають нитками основи, а впоперек — нитками піткання.

3. Для серветки візьміть тканину, виріжте з неї квадрат 15 15 см.

4. Перш за все вирівняйте краї серветки. Для цього акуратно висмикніть голкою одну нитку близько до краю та обережно витягніть її із тканини. Зробіть так з усіх боків.

5. Обріжте краї серветки точно по нитках, які просмикнули.

6. Зробіть по краях серветки бахрому: висмикніть усі нитки, починаючи з крайніх, щоб вийшла бахрома завширшки близько 1 см. (Якщо замало часу, саму мережку можна виготовити вдома разом з батьками )

7. Перед початком роботи над мережкою позначте на тканині місце і розмір мережки.

8. Витягніть нитки основи, щоб утворилася нитяна доріжка.

9. Доберіть котушкові нитки або муліне, товщина яких не перевищує товщину ниток у тканині.

10. Мережку вишивають справа наліво. Для того щоб закріпити нитку, складіть її вдвічі і двома складеними разом кінцями протягніть у вушко голки. В утворену петлю протягніть голку і закріпіть нитку на тканині у лівому нижньому куті, який утворився після витягування ниток доріжки.

11. На голку наберіть 3–5 ниток, обкрутіть їх ниткою знизу, стягуючи у стовпчик.

12. Закріпіть стовпчик, вколюючи голку і виводячи її через нитки в нижній лівий отвір наступного стовпчика на відстані.

13. Знову обкрутіть голкою нитки стовпчика та закріпіть, вколюючи голку та виводячи через наступний стовпчик. Будьте уважними, вколюйте голку в спеціальні отвори на тканині.

14. Продовжуйте аналогічні дії до кінця ряду.

15. Таким чином обробіть усі чотири сторони.

Кiлькiсть переглядiв: 62

Коментарi

Для того, щоб залишити коментар на сайті, залогіньтеся або зареєструйтеся, будь ласка.