— Людина не може працювати без упину. Вона повинна відпочивати. Якщо ти вчасно не потурбуєшся про свій організм, він сам про себе «нагадає». Так, коли ти тривалий час фізично працюєш, з’являється слабкість. Після довгої напруженої розумової діяльності ти стаєш неуважним, погано засвоюєш матеріал — не сприймаєш і не запам’ятовуєш його. Отже, це «сигнали» для відпочинку. Відпочинок може бути різним — пасивним (сон, слухання музики тощо) та активним (ігри на свіжому повітрі, заняття спортом тощо). Для відпочинку головне — чергувати різні види діяльності, розумову та фізичну працю. Тоді ти відпочинеш і відновиш свої сили. З урахуванням цього побудовано шкільний розклад: урок української мови змінює читання, а математику — фізкультура і т. ін. Після школи потрібен відпочинок протягом 2–3 годин. Потім можна виконувати домашні завдання. Як і в школі, через кожні 20 хв слід робити фізкультурні паузи, а після 45 хв улаштовувати перерву на 10–15 хв. Правильно розподілити час на роботу і відпочинок допомагає режим дня, а його виконання сприяє активній працездатності, бадьорому настрою, уникненню перевтоми. Легка втома після відпочинку зазвичай зникає. Якщо ж цього не сталося, ти часто втомлюєшся, погано почуваєшся після відпочинку — це означає, що втома накопичилася в організмі й настала перевтома, яка може призвести до погіршення здоров’я. При цьому виникає дратівливість, порушуються сон, пам’ять, розсіюється увага, з’являється головний біль тощо. Щоб уникнути перевтоми, слід дотримувати режиму дня, активно відпочивати, вчасно лягати спати, гуляти на свіжому повітрі.

— Пригадайте свої улюблені види відпочинку.

— По черзі продовжіть фразу: «Коли я втомлений, я люблю...».

Запам’ятайте! Втомилися — відпочиньте! Перевтома небезпечна для здоров’я.

2) Який відпочинок найкращий.

— Пограйте в гру «Пінг-понг». Для цього об’єднайтесь у групи «Пасивний відпочинок» і «Активний відпочинок». За 3 хв напишіть якнайбільше способів пасивного й активного відпочинку. Потім представники команд по черзі називатимуть види активного і пасивного відпочинку. Виграє команда, яка закінчить останньою.

Запам’ятайте! Найкращий відпочинок — це зміна виду діяльності.

3) Вправи на релаксацію.

— Виконайте вправи на релаксацію

Запам’ятайте! Вправи на релаксацію допомагають зняти фізичне і психологічне напруження.

4 У кожного з вас з-поміж багатьох видів відпочинку є улюблені. Дуже важливо щодня приділяти увагу тому, що приносить радість і задоволення. Із білих аркушів паперу виріжте хмаринки.

— Після напруженого навчального року потрібно добре відпочити і відновити сили. По черзі розкажіть про ваші плани на літо, про те, як ви збираєтеся відпочивати.

— Обговоріть, чому потрібно дотримувати режиму дня.

— Для чого потрібно відпочивати?

— Розкажіть про свій улюблений відпочинок.

— Назвіть ознаки втоми і перевтоми.

— Пригадайте, за яких видів діяльності ви швидше втомлюєтеся. Як знімаєте втому?

— Чи робите ви перерви, виконуючи домашнє завдання? Покажіть, які вправи ви виконуєте під час перепочинку.

— Вивчіть вправи для релаксації. Навчіться їх виконувати.