СИМВОЛИ НАШОЇ ДЕРЖАВИ

БАТЬКІВЩИНА МОЯ — УКРАЇНА!

Мета:формувати в учнів первинне уявлення про державні символи України; розвивати мовлення; учити не бути байдужим до рідного краю; виховувати шанобливе ставлення до українських державних символів, повагу до її законів.

Обладнання:таблиці «Символи України»; запис Гімну України; ліричний музичний супровід.

І. Організаційний момент

Любіть Україну,
Як сонце, любіть,
Як вітер, і трави, і води,
В годину щасливу і в радості мить,
Любіть у годину негоди.

ІІ. Актуалізація опорних знань

1. Повторення знань про країну

- Як називається наша країна?
- Яку назву має столиця України?
- Яка річка протікає через Київ?
- Які моря є на Україні?
- Назвіть найбільші гори України.

2. Пояснення та колективне обговорення прислів'їв

● Всякому мила своя сторона.
● Людина без Батьківщини, як соловей без пісні.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку

- Українці мають славну історію і традиції. Цілий світ поважає їх за це. Кожна держава має свої національні символи, що люди шанують і бережуть. Сьогодні ми дізнаємося про три основних національних символи України — герб, прапор, гімн, що мають давню і цікаву історію.

IV. Вивчення нового матеріалу

1. Розповідь учителя. Розглядання символів України

- Герб — золотий тризуб на блакитному фоні як символ влади. Його близько 1000 років тому запровадив київський князь Володимир Великий.

Наш герб — тризуб.
Це воля, слава й сила.

Прапор в Україні — його ще називають хоругвою, або знаменом — синьо-жовтого кольору.

- Чому саме ці два кольори обрано для нашого прапора?
- Що, на вашу думку, символізує жовтий колір?(Жовтий колір — це колір пшеничної ниви — зерна, що дарує життя всьому живому на землі.)
- А блакитний колір?(Це колір синього, чистого неба; колір живлющої Матері — води, без неї не визрів би й не заколосився хліб, не було б життя на землі.)
- Отже, жовтий колір — колір хліба, життя, а блакитний — це колір неба, миру, джерельної води. Тому народ України обрав поєднання цих кольорів для свого національного прапора.
- Третім символом України є гімн. Це урочиста пісня, прийнята як символ державної національної єдності. Національним гімном України стала пісня «Ще не вмерла України», текст до якої написав український поет і вчений Павло Чубинський, музику склав композитор, священик Михайло Вербицький. Гімн звучить, як ознаменування сили, слави і могутності держави. Слухати гімн потрібно стоячи, мовчки, з гордо піднятою головою.

2. Слухання Гімну України

V. Фізкультхвилинка

Ми мандруєм, ми мандруєм,
Україною крокуєм.
Ось побачили Карпати.
Як вершину нам дістати?
Заглянули в озерце,
Не дістати нам дінце!
Так ми довго-довго йшли.
І до школи знов прийшли!

VI. Закріплення вивченого матеріалу

1. Слухання та обговорення віршів-загадок

Водограй,
Полів розмай,
Зелений гай,
Ліщина...
Все це рідний,
Любий край —
Наша... (Батьківщина).

- Які почуття передає автор?
- Що відчуваєте до Батьківщини?

Тече, тече — не витече.
Біжить, біжить — не вибіжить. (Річка)

- Річки України: Дніпро, Дністер, Дунай, Тиса, Псел.

Стоїть корито,
Повне води налито. (Озеро)

- Озера України: Світязь, Ялпуг, Кундук, Синевір.

2. Робота над прислів'ям

Кожному мила своя сторона.

- Як ви розумієте це прислів'я?

3. Творче завдання

- Якщо змішати жовту та синю фарби, то отримаємо зелену, а зелений колір — це колір життя.
- Змішайте кольори та намалюйте своє майбутнє життя на Україні. Дайте відповіді на запитання.

● Де я хочу жити?
● Ким я хочу стати?
● Яким я бачу майбутнє України?

Звучить лірична музика.

VII. Підсумок уроку

- Як люди виявляють повагу до державних символів?
- На яких спорудах нашого міста ви бачили прапор України?